Official Selections

2021 Reel Girls Film Festival

Congratulations to all of our filmmakers!

 Best in Category                               Rising Star                           Audience Choice                              Maple Leaf                                 Spirit Award

Best Narrative Short Film  (9-14)

  • Mud Cake -Laura Ploegman 

  • Just a Dream- Mara Branum 

  • Condemned by Inaction -Natalie Creek 

  • Socks in Space Part 1 - Mollie Weiss 

  • Wonder Windex - Megan Pham 

  • Lady Tiffin’s Travel Secrets -Mollie Weiss 

  • Players- Ava Bounds 

  • One More Change - Kate Mikami

  • Time For Amanda - Alba Cuevas Padules, Blanca Osuna Ríos, Eva Limones MacDonald 

Best Documentary Film (9-14)

  • I Am… - Karensa Gauthier

  • Where I Am - Seren Anderson 

  • TMI- Mali Diaz

  • LGBTQ+ History - Alana Meyers 

  • Lace Em' Up - Grace Patterson

Best Documentary Film (15-19)

  • The Inbetween - Mia Jay Pachirat 

  • Nuestro Rostro (Our Face) - Damaris Calderon 

  • Creating a Chasm - Elsie Ragatz

  • Filters of Life - Annie Delgado 
    L'età Delle Donne - Gaia Reboni
    This Culture is Me - Devine Mattis 

  • I am Keren. - Keren Chen

  • Where There is Love… - Lauren Ohnona 

Best Music Video (9-14)

  • The Debut of Elsa - Mara Branum 

  • Drawing Ballerina - Tatiana Choulova

Best Animation (9-14) 

  • Ticket to the Skies - Karena Darwen

  • But It's Just A Dream - Candace Judge 

  • Catez - Ela Rovšnik, Lena Žnidarič, Mara Zorman, Mila Strah, Lucy Nepužlan Hajdinjak

  • The Treasure - Mija Žnidarič, Darma Ketiš, Nuša Kolarič 

  • Please, Stay - Evangelina Sarett 

  • Forest Dwellers' Fun- Evangelina Sarett  

  • Drawing Ballerina - Tatiana Choulova 

Best Narrative Short Film  (15-19)

 

  • A Conversation with E- Esabella Anna Karena Strickland,  

  • Seek: Ready Or Not, Here I Come! - Eden Mehrotra, Faye An 

  • The Pursuit of Happiness - Joy Xing 

  • Crunch - Zia Schwartz Kinzy 

  • Coronacation: In Five Stages - Riley Church

  • The Winner- Caroline Locke

  • The Secret Ingredient- Kaitlin Harriott

  • Lost and Found- Rachael Schwartz

  • Birdie- Campbell Topping

  • Deadly- Madeleine Tran, Janelle Hernandez
    Cut Off - Marissa Lear 

  • Curbside- Rebecca Rhodes

  • Perfect Structure - Zofia Żarska

 

 

Best Screenplay (15-19) * Winners to be announced ASAP. Sorry for the delay!

  • Normality- Circiumaru Alexandra Andreea, Stana Maria

  • Hollows  - Lulu Dalzell

  • Puppy Love - Lulu Dalzell

  • Untitled Satanist Comedy - Lulu Dalzell

  • School of Nightmares -  Lucie Bridgman

  • Going Home - Millie Hine

  • Curse of the Phantom Queen - Esabella Strickland

  • Death Noise - Esabella Strickland

  • This is How it Ends - Ale Rodriguez Feo

  • Zhyd - Ale Rodriguez Feo

  • Then and There, Here and Where ( Orabella the Oracle) - Esabella Strickland

  • Trees - Emily Henninger

  • A Dialogue with Pandora - Esabella Strickland

 

 

Best Animation (15-19) 

 

  • Day of the Dead - Kerry Lum 

  • Trapped - Alena Shibu

  • The Amazon Artists - Eunsoo (Sunny) Kwon 

  • Ken - Hannah Cabalse 

  • All the Possibilities - Anne Ploegman 

  • Satin & Velvet - Anne Ploegman

 

Best Music Video (15-19)

  • From What You Left Behind - Jodhi Ramsden-Mavric 

  • Pictures -Zohar Heiman 

  • Nina - Gaia Reboni